Čtverec
Sestavili jsme si past, jedním okem mrknuli, jak vypadá chycená polohrubá mouka, možná už i víme, proč tam ta zrníčka visí, tak teď si můžeme konečně začít hrát!
Zkusme trochu „popíchnut“ chycená zrníčka polohrubé mouky zvýšením napětí v pasti. Pro některé z nich to začne být trochu nepříjemné a začnou z toho trochu „šílet“. No mrkněte sami:
Částice nejprve začali běhat kolem dokola a pak „zešílely“ úplně a vyletěly z pasti! Au! Tak toto se děje na pokraji „života“ a „smrti“ chycených zrníček polohrubé mouky? Začnou opisovat čtverec?
Útvar na rozhraní „života“ a „smrti“ chycených zrníček polohrubé mouky. Nazveme jej čtverec.
Ano. Začnou opisovat čtverec. Mrkněme na další video, kde je zpomalený pohyb částice na pokraji „života“ a „smrti“. Zkuste odpozorovat, jak dlouho trvá doba oběhu zrníčka ve čtverci ve srovnání s pohybem „živé“ částice.
Dvakrát. Doba oběhu je dvakrát delší než základní pohyb „živé“ částice. To se dá jednoduše vysvětlit tím, že zrníčko opisující čtverec musí udělat čtyři obloučky, kdežto „živé“ částici stačí pouze dva. Ti pozornější z vás si možná všimli, že zrníčko opisující čtverec ve středu videa se točí na druhou stranu než ostatní! A částice ve druhém čtverci zprava je zase o polovinu doby oběhu opožděná (nebo napřed?)! Pusťte si to video ještě jednou a zaměřte se na to.
Máte rádi zápasy? Ať už boxerské, gladiátorské či kohoutí? Dovolte, abych vás pozval na souboj čtverců!
Soutěžící vyjíždějící zprava si hravě poradil s prvním protivníkem a projel skrz něj jak nůž máslem. Avšak druhý oponent vzdoruje, dochází ke srážce a …
… a to je vše. Otázka teď zní, proč skrze první projel a s druhým se srazil. Vysvětlení existuje více. Na následujícím sedmkrát zpomaleném videu se v pravé části videa proti sobě rozjíždí dva čtverce, ve kterých se zrníčka točí stejným směrem, ale v jednom je o polovinu doby oběhu opožděné před druhým. Chvíli se spolu točí a pak pokračuje každý dál svojí cestou.
Další dvě možnosti, kdy skrze sebe čtverce projedou, jsou na následujícím, opět sedmkrát zpomaleném, videu. Soutěžící vyjíždí ze středu videa směrem doprava. První oponent, kterého potká, je o něco menší a zrníčko v něm se točí stejným směrem jako on. Druhý vypadá přibližně stejně veliký, ale částice v něm se točí na druhou stranu. Po krátkých soubojích však náš soutěžící pokračuje dále ve své cestě. Sláva vítězům, čest poraženým!
Zbývá ještě jedna otázka, jejíž zodpovězení nechám na vás. V jaké situaci se čtverce srazí a neprojedou skrze sebe, jak bylo vidět na některém předchozím videu? Své tipy pište do komentářů.