Zbytek

Jednou se můj vedoucí bakalářky bavil o pasti a jevech v ní ještě s další osobou, která mi velmi pomohla, Pavlem Konečným. Po chvíli se na mě otočil a řekl: „Jardo, to nemáte šanci do bakalářky vše pochopit.“ A měl pravdu. Už v předchozí sekci jste si mohli všimnout, že jsem některé věci nevysvětlil a jen jsem tipoval … někdy ani to ne. A budu v tom pokračovat nadále. :-) V této poslední sekci vám ukáži ještě pár dalších zajímavých jevů, některé vysvětlím, u jiných se o to alespoň pokusím a u zbytku … no … nechám jen popis. :-)

Celou dobu jsem používal skleněné akvárium, ale nikdy jsem pořádně neřekl k čemu. Koukněte, jak to vypadá bez něj. :-) Občas jsem nad pastí lehce mávl rukou. Obdobný efekt má mluvení či dýchání zblízka, jakékoli rychlejší pohyby v okolí, stoupající vzduch od topení u okna … K experimentování je tedy akvárko důležité.

Slyšeli jste někdy, že protiklady se přitahují? V elektřině to platí! Opačné náboje se přitahují a stejné se odpuzují. Když se ale podívate na past, tak se jednotlivá zrníčka drží v hloučku. A to mají stejný náboj! Není to divné?

Zrníčka i celé hloučky se jakýmsi způsobem odrážejí od kraje pasti. Pokud je tam nedotlačím násilím, tak odmítají projít otvorem v podstavci a spadnout dolů! Proč? To nevím.

Z vlastní zkušenosti víte, že z kopce to dolů jede samo. Na následujícím videu ale zrníčka odmítají sjet z nakloněné roviny! Co je tam drží? To také nevím.

Objevil jsem i několik nerozlučných kamarádů! Drží pohromadě za každou cenu!

Na posledním videu uvidíte můj prst! A také pár zrníček, které po něm jdou. Pomoc! :-)

Vezměte do ruky třeba eurofólii, nebo nějaký jiný vhodný plast, a zkuste jej třít o něčí dostatečně dlouhé vlasy. Tím je nabijete elektrickým nábojem, podobně jako jsem já nabil zrníčka polohrubé mouky. Pak zkuste přiblížit svoji nenabitou ruku k nabitým vlasům. Přitahují se? Měly by. :-) Obdobně to funguje i u zrníček mouky a mé nenabité ruky. Elektricky nabité předměty se přitahují k elektricky nenabitým.

A to je konec.

A to je konec.

Tímto jste se dostali až na konec mého povídání. Já vám děkuji za pozornost a doufám, že jste si putování Paulovou pastí spolu s polohrubou moukou užili.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress. Designed by elogi.
Upraveno uživatelem Sawyer007.