Život v pasti

Přisuňme teď hlavu trochu blíže k již chyceným částicím. Bystrému oku se pak naskytne takovýto pohled:

Živá polohrubá mouka.

„Živá“ polohrubá mouka.

Zahnutá čára! Zrníčka mouky totiž v pasti kmitají velice rychle a kvůli pomalosti našeho lidského oka nestíháme sledovat pohyb plynule. Pohyb zrníček mouky se pak rozmaže do takovéto zahnuté čáry. Dohodněme se teď, že takto chycená zrníčka polohrubé mouky budeme označovat jako „živá“. Naopak pod výrazem „mrtvá“ zrníčka mouky budou myšleny ty částice, které vyletěly ven z pasti nebo se dotkly některého drátu a přichytily se na něm, zkrátka už nelevitují ve vzduchu.

Živá polohrubá mouka.

„Živá“ polohrubá mouka.

Při pohledu na “živou“ polohrubou mouku si všimněme hned několika věcí:

  1. Jednotlivé čáry jsou v různých výškách. To je způsobeno tím, že každá částice je jinak těžká a neúprosný nepřítel jménem gravitace je táhne směrem dolů. Druhý důležitý faktor je, jak moc se podařilo částici nabít. Čím více nabitá je, tím lépe se drží v pasti a vzdoruje svému úhlavnímu nepříteli, gravitaci.
  1. Nahoře jsou silnější čárky než dole. Laserový paprsek je velmi úzký, proto jsem k němu pro jeho rozšíření přidělal rozptylku, která rozptýlí světlo do širšího svazku a osvítí tak větší prostor. Čím blíže jsme ale kraji, tím méně tam je světla. Druhý důvod je větší rychlost zrníček ve spodní části pasti. Částice se pak na jednom místě zdrží kratší dobu a do fotoaparátu přijde z tohoto místa méně světla, tedy vypadá tmavší.
  1. Většina částic je chycena ve spodní části pasti. To je zase způsobeno gravitací, která se snaží všechny ty „živé“ částečky mouky stáhnout dolů k sobě a „zabít“ je tak. Můžete si ale povšimnout, že některá chrabrá zrníčka polohrubé mouky bojují velmi statečně a udržují se na bocích pasti, ti nejchrabřejší dokonce i v horní části pasti. Pozná se to podle toho, že jsou zahnutá na druhou stranu. :-)

Pohled šikmo shora, čárky jsou různě dlouhé.

Pohled šikmo shora na „živou“ mouku, čárky jsou různě dlouhé.

  1. Jednotlivé čárky jsou různě dlouhé. Vysvětlení je trochu náročnější na představivost, ale dá se vypozorovat již na prvním obrázku. Čím blíže je chycené zrníčko středu pasti, tím kratší dráhu opisuje. Má tam zkrátka méně prostoru.

Následující video ukazuje sedmkrát zpomalená „živá“ zrníčka polohrubé mouky. Vidíte, že jsou celkem „aktivní“. Teď si představte, že se ve skutečnosti pohybují ještě sedmkrát rychleji!

A jen tak pro zajímavost, každé zrníčko polohrubé mouky zvládne za jednu sekundu „přeběhnout“ sem a tam padesátkrát! Víte proč? Zkuste mi svá zdůvodnění napsat do komentářů. :-)

2 Responses to “Život v pasti”


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress. Designed by elogi.
Upraveno uživatelem Sawyer007.