Proč nespadnou?

Polohrubá mouka se běžně nachází v papírových pytlících a nelevituje ve vzduchu. Jaktože mi tam teda ta moje jen tak visí? Heh … no … ehm …, tak já se to tedy pokusím nějak jednoduše vysvětlit. Uff! Před tím, než budete pokračovat ve čtení, si připravte dostatek představivosti. Bude se hodit. :-)

Představte si čtyři rovnoběžné dráty ve vrcholech čtverce, které trčí ven z vašeho monitoru. Mezi nimi se pohybuje zrníčko polohrubé mouky třeba tak, jak je na následujícím obrázku (proč je to vícebarevné si povíme za chvilku):

Náčrt průřezu pasti.

Náčrt průřezu pasti.

Zapomeňme teď na všechny fyzikálně podstatné věci a uvažujme, že na zrníčko působí pouze elektrická síla. Jelikož používáme střídavé napětí, tak chvíli ta síla „táhne“ částici směrem k drátům, tedy ven, a chvíli ji zase „táhne“ dovnitř. Zrníčko pak bude kmitat sem a tam a sem a tam a sem a tam … podobně jako kmitá závaží na pružince. Tento pohyb jsme viděli na videu na konci části „život v pasti“.

Mrkněme teď zase na obrázek výše, konkrétně na “trasu“ zrníčka. Začneme ve středu „trasy“, tj. v černé oblasti, kde má částice největší rychlost a uvažujme, že je zrovna „rozjetá“ směrem ven. V zelené oblasti je nejprve bržděna, na kraji se zastaví a pak je zase urychlována směrem do středu pasti. Po celou dobu tedy na zrníčko mouky musela působit elektrická síla směrem do středu pasti. Obdobně je tomu i v červené oblasti, kam se „vřítí“ částice v plné rychlosti, začne brzdit, zastaví se a rozjede se zpět. V červené oblasti tedy zrníčko mouky muselo být taženo elektrickou silou směrem ven. Na následujícím videu je čtrnáctkrát zpomalená „živá“ částice, kde toto brždění a urychlování při troše snahy uvidíte. :-)

Ještě jednu podstatnou věc jsem vám neřekl. Síla působící na částici je různě velká podle toho, jak daleko je částice od středu pasti. Ve středu je úplně nulová, u drátů je naopak největší. Když se znovu podíváme na pohyb zrníčka, tak v zelené oblasti je síla větší než v červené. Dejme teď vše dohromady. V zelené oblasti působí síla směrem do středu pasti a je o něco větší než v červené, kde působí směrem ven. Tedy když síla působící dovnitř je větší než síla působící ven, tak celková síla musí působit do středu pasti! A právě tato síla drží zrníčka polohrubé mouky uvnitř pasti. :-)

Je tomu rozumět? Už víte, proč zůstanou uvnitř, co je tam drží? Pokud je něco nejasného, tak napište do komentářů. Díky. :-)

Částečky se však v pasti neudrží věčně. Když například začneme snižovat napětí, tak zrníčka polohrubé mouky začnou pomalu vypadávat. No podívejte se sami. :-)


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress. Designed by elogi.
Upraveno uživatelem Sawyer007.