Vlnky

Všimli jste si na začátku při nabíjení mouky, že nad hůlkou Harryho Pottera se díky magické (my fyzici říkáme elektrické) síle „živá“ zrníčka drží výše? Že se tam vytvořil kopec, ze kterého chycená mouka sjíždí jak děti v zimě na saních? Já ze začátku ne, ale teprve až když jsem si s tím vším začal hrát. :-) A tady je výsledek!

Vlnka.

Další útvar, nazvěme jej vlnka.

Vlnka! Kde se tam vzala? No to si můžete vyzkoušet sami. Vezměte si do ruky papír a tužku, začněte jezdit tužkou sem a tam, podobně jako kmitá „živá“ částice, a pak během toho ježdění tužky po papíře vytáhněte plynule papír, kolmo na směr kmitání. Pokud se vám to povedlo, měli byste dostat podobný obrázek, jako vidíte výše. :-) Vznikl složením dvou pohybů, kmitající tužky (resp. zrníčka) a jedoucího papíru (resp. zrníčka). Vlnka tedy není nic jiného než jedoucí kmitající částice.

Celá past při nabíjení.

Pohled na celou past při nabíjení.

Na obrázku výše vidíme hned několik zajímavých věcí:

  1. Uprostřed obrázku jsou vlnky poměrně malé. Pole je tam slabé, možná proto moc nekmitají. Nebo se třeba na ně díváme ze špatného úhlu, mohou kmitat ve směru od nás, k nám, od nás, k nám, … A nebo je v tom ještě něco dalšího. :-)
  1. Uprostřed obrázku dole jsou vlnky, které padají dolů ven z pasti. Nad hůlkou HP se zrníčka mouky udržela, protože jim pomáhala magie (resp. elektrická síla). Jakmile ale sjedou z kopce, kde už nefungují kouzla a čáry, tak už nejsou dostatečně nabití k udržení v pasti. Tam je přemůže jejich odvěký nepřítel, gravitace, a stáhne si je dolů. Klid jejich duším.
  1. V pravé části obrázku je pak vidět ještě jedna „podivná“ vlnka. Má různě velké obloučky. Jejím původem si též nejsem jist, ale domnívám se, že je to jen „nedokončený“ trojúhelník, který je vzhůru nohama.

Změť poletující polohrubé mouky.

Velká změť poletující polohrubé mouky. Tento obrázek ponechám bez komentáře. :-)

A jak vypadají vlnky v reálném čase? Mrkněte na následující video. :-)

K poslednímu obrázku této sekce se váže otázka pro vás. Jak vznikl ten podivný úkaz v pravé části obrázku? Své odhady pište do komentářů.

Hádanka pro vás.

V pravé části obrázku je hádanka pro vás. :-)


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress. Designed by elogi.
Upraveno uživatelem Sawyer007.